Úvod Žaludeční vředy

Žaludeční vředy

Vředovou nemocí žaludku onemocní v průběhu života více než polovina populace. Mnohdy je to příčinou dnešního životního stylu, světem, ve kterém nás obklopuje spousta stresu.

Co jsou žaludeční vředy?

Žaludeční vředy patří mezi peptická onemocnění. Vřed je vlastně defekt sliznice, který proniká její svalovou vrstvou. Vzniká, když na žaludeční sliznici působí kyselé žaludeční sekrety, proti kterým nemá dostatečnou ochranu. Když se pak naruší její celistvost, vzniká žaludeční vřed. Celé trávicí ústrojí měří několik metrů a je naplněno různými šťávami a sekrety, které usnadňují trávení.

Jak žaludeční vřed vzniká?

Žaludeční vřed obvykle vzniká, když převáží agresivní faktory nad ochrannými. Jedním z hlavních příčin je bakterie, vyvolávající zánět sliznice žaludku, tzv. Helicobacter pylori. Peptický vřed vzniká ve sliznici oslabené zánětem. V naší populaci se protilátky proti H. pylori nalezly u téměř 70% obyvatel. Ovšem ne každý infikovaný onemocní peptickým vředem.

Obvykle je žaludeční sliznice chráněna před vlastní kyselinou ochranným lemem hlenu. Pokud vznikne nerovnováha mezi tvorbou ochranného hlenu a produkcí kyseliny, může dojít k částečnému natrávení žaludeční sliznice, tj. ke vzniku žaludečního vředu.

Další příčiny žaludečních vředů

Na vzniku vředů se podílí mnoho faktorů. Někdy to může být jen jedna zjevná příčina, Jindy se spoluúčastní na vyvolání vředů faktorů více.

K produkci žaludeční kyseliny dochází obvykle při:

 • dlouhodobém stresu
 • vážných zraněních nebo
 • rozsáhlých popáleninách.
 • alkohol, káva nebo nápoje s kyselinou citrónovou také provokují zvýšení produkce žaludeční kyseliny, (např. pití více než tří šálků kávy denně může zvýšit náchylnost k infekci H. pylori.). Horká a kořeněná jídla u zvláště citlivých lidí také nejsou vhodná.
 • nikotin snižuje slizniční prokrvení. 
 • genetické faktory a dědičnost. Teorie o dědičném původu vycházely z existence “vředových rodin”, kde se toto onemocnění doslova dědí z generace na generaci. Genetické faktory mohou také vést ke zvýšené produkci kyseliny, slabosti hlenové vrstvy nebo produkci nedostatečně ochranného hlenu a mohou zvyšovat citlivost jedince vůči účinkům H. pylori.
 • poruchy ochranného lemu způsobují mnohdy i četné léky používané při dlouhodobých bolestech, po srdečních nebo mozkových příhodách. Patří k nim například acylpirin, ibuprofen, diclofenac a další. Vředy způsobené těmito léky jsou bohužel celkem časté.
 • další příčinou mohou být rakovina, jaterní poruchy, nebo jiné nemoci zažívání.

 

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů?

Onemocnění žaludečními vředy může probíhat mírnou formou s malými obtížemi, nebo je naopak provázeno velmi nepříjemnými a bolestivými projevy.

 • Pálivá, bodavá nebo tupá bolest. Bývá obvykle v oblasti nadbřišku nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí, může se šířit až pod pravý žeberní oblouk Bolest se hlásí zejména při jídle.
 • Žaludeční vředy se mohou projevovat také pálením v jícnu, pocitem návratu kyselého a pálivého zpět do jícnu, častou potřebou ke zvracení nebo přetrvávajícími bolestmi břicha. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Bolest se objeví a zase mizí, zejména po jídle. Někdy trvá několik dní a budí pacienta ze spaní.
 • Nemocný ztrácí chuť k jídlu.
 • Dalším symptomem je, že pacient hubne, ale někdy i tloustne, když zahání bolest jídlem.
 • Ve stolici se může objevit krev, bývá často zčernalá. Zvlášť pokud vřed praskne.
 • Nemocný trpí nevolnostmi, někdy zvrací. Známkou této nemoci je rovněž spavost a únava.
 • Obtíže jsou často sezónní a zhoršují se zvláště na jaře a na podzim. Vředy se mohou dále komplikovat buď krvácením, anebo prasknutím. V obou případech je třeba urgentní zákrok lékaře. 

 

Vyšetření u lékaře

Vyšetření žaludečních vředů se provádí endoskopicky u odborného lékaře (gastroenterologa). Endoskopické vyšetření umožňuje přímý barevný pohled do dutého orgánu, umožní odebrat vzorky na histologické či mikrobiologické vyšetření. V případě komplikací umožní také okamžité ošetření poškozené sliznice.

Základem endoskopu je ohebná trubice, jejíž koncovou část je možné řídit do všech směrů. Trubicí procházejí světelná vlákna, kterými je veden obraz z jícnu, žaludku a dvanáctníku na monitor. Nové moderní endoskopy mají vlákna nahrazena mikročipem.

Nový ultratenký endoskop se nedotýká kořene jazyka, obchází citlivost oblasti jazyka i měkkého patra a nezpůsobuje bolestivý tlak v krku. Umožňuje také během vyšetření hovořit s vyšetřujícím lékařem a vyšetření lze sledovat na monitoru. Krátce po něm je možné jíst a pít.

Léčba žaludečních vředů

Při silné bolesti se používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako Helicid a podobné přípravky. Pokud je u pacienta s žaludečním vředem objeven Helicobacter pylori, měla by být součástí léčby i jeho likvidace. Na to se používají antibiotika.

Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích. Jde zejména o krvácení, proniknutí vředu do břišní dutiny, neprůchodnost žaludku nebo dvanácterníku nebo podezření na zhoubný nádor.

Pokud lékař diagnostikuje peptický vřed, nezbývá než pozměnit životosprávu. Důležité je vyvarovat se stresové zátěži, dodržovat klid a dostatek spánku. Je nutné upravit dosavadní jídelníček.Zcela nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv. Proto je lepší omezit pití kávy, alkoholu a silného čaje. Smažená a kořeněná jídla také nemoci nepřidají.

Při onemocnění žaludečních vředů se doporučuje užívání potravinových doplňků: Betakaroten, Zinek, Lékořice, šťáva z Aloe Vera, aminokyselina glutamin a další..

Za vyzkoušení stojí rovněž bylinné čaje, např. heřmánkový, ibiškový, měsíčkový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu, všechny zklidňují podrážděnou sliznici.

Závěrem

Současný způsob života sebou přináší řadu nemocí a zdravotních potíží od alergie přes obezitu až třeba po žaludeční vředy. Vyvážená strava, dostatek klidu, odpočinku a spánku je velmi dobrou prevencí.


Diskuse (22 komentářů)

josef, (30. 12. 2016 16:53) Reagovat
Dobry den boli me uz asi mesic a pul bricho nebo zaludek presne pod hrudnim kosem. Je to stridavy 3dny boli, pak dva nebo tri dny neboli. Nevim jestli to jsou vredy nebo to muze byt spusobeno stresem? Delam take v prasnem prostredi (drevovyroba). Mam strach jit k doktorovy aby to nebilo neco horsiho. Potreboval bych radu :-(
Machtí, (12. 02. 2017 04:38) Reagovat
No, tak já bych "s tím horším" k tomu doktorovi šla. Když se "to horší" najde včas, tak se to dá ve většině případů přežít. V konečném stádiu už nikoliv. Mám s tím osobní zkušenost před několika lety.
Doják divoký, (24. 03. 2017 10:08) Reagovat
Ahoj Pepíku :) řekl bych že je to zácpa a šel bych se léčit #buddobre #dojacekjepan #Pepikudrzsse
Věra, (03. 01. 2017 16:02) Reagovat
To asi nejlíp zjistí doktor, bohužel je to stále největší pravda. Můžete mít náběh. Pokud jste navíc ve stresu, jsou k tomu nejlepší předpoklady. To vyšetření za klid stojí.
Zdenek, (18. 01. 2017 19:19) Reagovat
Asi před týdne mě začal bolet žaludek ale nevim co s tím bolý to pod žebry (levé poslední) a nevím co s tím taky moc nejím a kafe nepiju tak nevim...prosím poraďte
Tomas, (20. 01. 2017 05:41) Reagovat
Je me to lito ale tyhle priznaky mam take a je to vred. Tak byt vami jdu okamzite na gastro a budete vedet na cem jste, ja to odkladal a to dele to budu lecit. Nic strasneho to vysetreni neni.
Tomas, (20. 01. 2017 04:34) Reagovat
Za sebe muzu rict ,ze presne takove bolesti mam, byl jsem na vysetreni a je to vred. A mohu doporucit cim driv tim lip. Jedina neprijemnost je gastro vysetreni ale da se to v klidu zvladnout. Pak uz jenom spravna strava a leky.
Leo Kon, (07. 02. 2017 22:33) Reagovat
Zdravím, asi měsíc a půl mě trápí hořkost a slano v puse. Někdy lehce bolest pod levým žebrem. Přestal jsem i pít víno. Chodim do fitka a vše je v pohodě. Nemám žádnou krev ve stojící. Krevní testy ukázaly pouze zvýšený obsah tuku v krvi. Lékař mě dal prasky na reflux a vstřebávání tuků. Jsem hubenej a fakt cvicim. V krvi žádný problém s jatry ani slinivkou. Ale proč mám stále tu nepříjemnou pachuť? Někdy víc někdy míň ale stále.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Žaludeční-vředy.info
Kontakty